Macierz WORM – co to jest?
WORM (Write-Once-Read-Many) – technologia przechowywania danych, która polega na jednokrotnym zapisie danych na nośniku, bez późniejszej możliwości ich zmodyfikowania, aby zapobiec przypadkowemu usunięciu lub zmianie poufnych informacji przez użytkowników. Przykładem pamięci WORM są dyski optyczne CD-R lub DVD-R, jak również macierze WORM.
Macierz WORM – jest obiektową macierzą dyskową z wbudowanym sprzętowo szeregiem mechanizmów bezpieczeństwa w tym mechanizmem WORM czy też retencją danych. Macierze WORM są od lat stosowane przez największe banki na całym świecie w projektach regulacyjnych. Macierz WORM oprócz danych przechowuje metadane pozwalające na opis danego pliku i jego zawartości, indeksowanie i szybkie wyszukiwanie danych.
WORM – na co zwrócić uwagę
Czy mechnizm WORM jest natywnie wbudowany?
Mechanizm WORM powienien być wbudowany sprzętowo, zainstalowany na klastrze serwerów wewnątrz rozwiązania typu appliance (bez dostępu do OS i BIOS serwera). Wykorzystanie zwykłej macierzy blokowej wraz z serwerem zewnętrznym z zainstalowanym oprogramowaniem WORM nie zabezpiecza przed usunięciem danych przez administratora.
Czy macierz WORM posiada certyfikacje i audyty?
Macierz WORM powinna posiadać odpowiednie certyfikacje i audyty potwierdzające:
Wbudowane mechanizmy bezpieczeństwa takie jak WORM, retencja itd.
Zgodność z lokalnym ustawodawstwem i regulacjami.
Co się wydarzy z danymi na koniec życia macierzy?
Migracja na kolejną generację sprzętu powinna zapewnić gwarancję zachowania “łańcucha dozoru” i niezmienności migrowanych danych.
Zapraszamy również do zapoznania się z artykułem;
Trwały nośnik. Dlaczego banki wybrały WORMa?
Autor: © 2020 Tomasz Jangas